Liść laurowy – właściwości prozdrowotne

Liść laurowy – właściwości prozdrowotne

Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez liści laurowych. Jest to wawrzyn szlachetny, który posiada znakomite właściwości prozdrowotne. Ciekawym jest, że już od pokoleń jest on wykorzystywany przez zwolenników medycyny niekonwencjonalnej. Może okazać się skutecznym sposobem na dolegliwości trawienne, choroby dróg oddechowych, bóle reumatyczne, a także wiele innych. Związki zawarte w składzie wykazują zdolność do obniżania poziomu złego cholesterolu we krwi. Olej z liści laurowych wyróżnia się najwyższą zawartością dobroczynnych substancji odżywczych.

Czym jest liść laurowy?

Liść laurowy (potocznie nazywany wawrzynem szlachetnym) jest suszoną rośliną, która pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Warto wiedzieć, że największe jego ilości spotykane są w Grecji. Omawiana roślina nie jest uprawiana w Polsce ze względu na klimat. Wyjątek stanowi odmiana pokojowa. W starożytności liście laurowe symbolizowały chwałę oraz uwielbienie. Obecnie jest to popularna przyprawa, która wyśmienicie komponuje się z m.in. mięsem, bigosem, pasztetem, a także wieloma innymi specjałami. Wawrzyn szlachecki posiada charakterystyczny zapach oraz zielony kolor.

Właściwości liści laurowych

Na bazie liści laurowych najczęściej przygotowywany jest napar lub wywar. Miłośnicy ziołolecznictwa bardzo często stosują je w celu oczyszczenia dróg moczowych. Jest to skuteczny sposób, aby ograniczyć ryzyko rozwoju infekcji lub przyśpieszyć jej leczenie. Wawrzyn szlachecki wspomaga również utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Dobroczynnie oddziałuje na procesy trawienne, co przekłada się na efektywną eliminację toksyn oraz szkodliwych produktów przemiany materii. Omawiana roślina działa ochronnie na wątrobę oraz śledzionę. Napar z liści laurowych bywa pomocny w przypadku zapalenia stawów lub reumatyzmu. Jest on zalecany także osobom borykającym się z np. niestrawnością, przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli, trądzikiem, schorzeniami dziąseł, suchym kaszlem. Należy jednak zaznaczyć, że niekonwencjonalne metody leczenia nigdy nie zastąpią wizyty u specjalisty!

Działanie oleju laurowego

Olej laurowy nie jest przygotowywany z ususzonych liści, a dojrzałych owoców wawrzynu. Wyróżnia się on gorzkawym smakiem oraz korzennym aromatem. Zawiera bardzo dużą ilość składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na organizm. Olejek laurowy działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, dezynfekująco, rozkurczowo. Jest chętnie wybierany w przypadku uciążliwych dolegliwości bólowych.