Czy kurkuma wspomaga odchudzanie?

Czy kurkuma wspomaga odchudzanie?

Wiele osób poszukuje sprawdzonych sposobów na eliminację zbędnych kilogramów. Jednym z nich jest kurkuma, czyli przyprawa o charakterystycznym żółto-pomarańczowym kolorze. Indyjski szafran można zakupić w wielu sklepach – zazwyczaj jest on dostępny w formie proszku. Trzeba wiedzieć, że stanowi on źródło wielu drogocennych składników o właściwościach zdrowotnych. Może stanowić uzupełnienie wielu różnorodnych potraw, więc wszystko zależy od osobistych upodobań kulinarnych.

Właściwości zdrowotne kurkumy

W kłączach szafranu indyjskiego można znaleźć m.in. olejki eteryczne, żywice, skrobię, fruktozę, glukozę i minerały. Zawierają one około 5% kurkuminoidów – w tym kurkuminy, która stanowi podstawowy składnik aktywny. Warto wiedzieć, że jest to równocześnie naturalny barwnik. Kurkuma to przyprawa, która wyróżnia się słabo wyczuwalnym smakiem oraz zapachem. Sprawia to, że współgra ona z wieloma potrawami. Najważniejsze są jednak jej właściwości zdrowotne, czyli m.in.:

  • eliminacja wolnych rodników,
  • zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka,
  • działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe,
  • wzmocnienie układu immunologicznego,
  • wsparcie podczas leczenia cukrzycy i chorób stawów,
  • redukcja ilości toksyn w wątrobie i układzie pokarmowym,
  • usprawnienie pracy mózgu.

Kurkuma a odchudzenie

Już od wielu pokoleń kurkuma cieszy się dużym zainteresowaniem osób odchudzających się. Należy wiedzieć, że pobudza ona do pracy układ pokarmowy. Sprzyja to zmniejszeniu wagi oraz kształtowaniu sylwetki. Warto wiedzieć, że spowolniony metabolizm zwiększa prawdopodobieństwo nadmiernego odkładania tkanki tłuszczowej. Nawet osoby aktywne fizyczne, które są na deficycie kalorycznym mają problem ze schudnięciem! Kurkuma reguluje procesy trawienne, a dodatkowo zmniejsza ilość toksyn zgromadzonych w organizmie. Pozytywnie wpływa to na samopoczucie. Systematyczne stosowanie szafranu indyjskiego chroni przed zaparciami, nudnościami, skurczami żołądka, a także wieloma innymi zaburzeniami.