Dieta DASH – jak i dlaczego chroni przed chorobami?

Dieta DASH – jak i dlaczego chroni przed chorobami?

Dieta DASH jest określana jako jedna z najzdrowszych na świecie. Aby w pełni zrozumieć, czym dokładnie jest dieta DASH, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Jak być może wiesz, pokarmy, które spożywamy, wpływają na nasze ogólne samopoczucie.  Dlatego dieta zawierająca szkodliwe elementy, takie jak cholesterol i tłuszcze nasycone, jest oczywistym sposobem na nadciśnienie i różne inne śmiertelne choroby, ale też na demencję czy obniżony nastrój. Taka szkodliwa dieta przyczynia się do depresji. Rujnuje nasz wygląd, czy nawet płodność. Upośledza funkcjonowanie całego ciała. Z drugiej strony- dieta, która daje Twojemu ciału prawidłowe, dobre paliwo, jak na przykład DASH, to podstawa udanego życia. Od dawna bowiem wiadomo, że spożywanie odpowiedniej żywności może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych poważnych problemów zdrowotnych.  Istnieje specjalny plan diety, który ma na celu obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, redukcję ryzyka nowotworów, demencji, depresji, czy ogólnie- spowolnienie starzenia się. Ten konkretny plan diety jest określany jako dieta DASH.

 O co w tym wszystkim chodzi?

Dieta DASH jest rekomendowana dzięki badaniom klinicznym przeprowadzonym przez naukowców z instytutu NHBL. Więcej informacji na temat diety DASH a przede wszystkim tym badaniom znajdziemy na portalu https://kaloria.pl/. Po dokładnym zbadaniu jej i przeprowadzeniu testów klinicznych,  naukowcy doszli do wniosku, że dieta bogata w magnez (z orzechów i nasion) potas (warzywa i owoce), wapń (znów nasiona i orzechy, bo DASH zakłada możliwie najniższe spożycie nabiału, gdyż ten jest bogaty w kwasy tłuszczowe nasycone), błonnik (każda roślina) i zdrowe kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, awokado, orzechy) może znacznie obniżyć wysokie ciśnienie krwi i ryzyko chorób układy krążenia.

Ponadto badanie potwierdziło fakt, że dieta bogata w owoce, warzywa i uboga w tłuszcze nasycone może znacznie zmniejszyć ryzyko nowotworów.  Ponadto dieta zajmuje minimalną ilość czasu, aby pokazać pożądane rezultaty.

Dieta DASH koncentruje się na trzech głównych składnikach lub składnikach odżywczych, takich jak magnez, potas i wapń. Te składniki odżywcze są znane z obniżania wysokiego ciśnienia krwi.