Regionalne potrawy kuchni polskiej cz.3

Regionalne potrawy kuchni polskiej cz.3

Polska ma bardzo długą historię, a granice kraju co jakiś czas się zmieniały. Niewątpliwie miało to wpływ na ukształtowanie rodzimej kuchni. Do tradycyjnych polskich dań należą między innymi żur, barszcz czerwony, gołąbki, bigos czy pierogi. Przyjrzyjmy się jednak jakie potrawy królują w poszczególnych regionach.

Warmia i Mazury

Warmia i Mazury to jeziora, lasy i morze, w kuchni tego regionu wykorzystuje się ryby, produkty leśne i rolnicze, a na ukształtowanie warmińsko-mazurskiej kuchni miały kuchnie niemiecka, rosyjska oraz mazowiecka. Znana jest z szerokiego wyboru zup, takich jak zupa warmińska, ale także znane w innych regionach czernina i żurek. Ponadto jada się tutaj dzyndzałki warmińskie, które przypominają pierogi czy gulasz po mazursku.

Pojezierze Pomorskie

Na Pojezierze Pomorskie składają się Pomorze oraz Kaszuby. Pomorze ma łatwy dostęp do wód słonych oraz słodkich, więc w tej kuchni jest wiele dań z wykorzystaniem ryb. Stąd wywodzą się wszystkie zupy rybne, a dumą pomorskiej kuchni jest wędzony węgorz. Ponadto ważne miejsce w jadłospisie zajmowały ziemniaki oraz chleb. Na Kaszubach istnieje kolejny w Polsce przepis na czarninę, tutaj przygotowuje się ją z gęsiej krwi. Popularna tutaj jest okrasa. Jest to pasta do chleba powstała ze zmielonego mięsa gęsi razem z tłuszczem i ziołami.

Wielkopolska

To jeden z największych polskich regionów. Kuchnia wielkopolska najbardziej kojarzona jest z pyrami, czy ziemniakami. Najpopularniejsze są pyry z gzikiem, czyli ziemniaki gotowane w mundurkach z sosem z twarogu, śmietany, cebuli i zieleniny. Często jadało się tutaj również pyzy z mięsem lub owocami, placki ziemniaczane czy żelazne prażoki, czyli gotowane i surowe ziemniaki z masłem lub skwarkami.