Regionalne potrawy kuchni polskiej cz.2

Regionalne potrawy kuchni polskiej cz.2

Kilka dni temu przedstawiliśmy regionalną kuchnię wywodzącą się z naszego kraju. Teraz zapraszamy na drugą część, w której opiszemy kolejne regiony.

Mazowsze

Mazowsze to jeden z najbardziej zróżnicowanych regionów w Polsce pod względem kulinarni. Są tutaj widoczne wpływy kuchni innych polskich regionów, ale również światowe. Tradycyjna kuchnia tego regionu bazowa na kuchni ludowej. Stąd wywodzą się takie potrawy jak czarnina, gotowana kasza, pieczona kaczka, zupa grzybowa czy żur, a w samej Warszawie królowały flaczki po warszawsku.

Kuchnia Kurpi

Kurpie to grupa etnograficzna, która zamieszkiwała tereny dwóch puszcz mazowieckich: Puszczę Zieloną i Białą. Nic więc dziwnego, że ich kuchnia bazuje na produktach leśnych, takich jak grzyby, borówki czy jagody jałowca. Poza zbieractwem ludność ta zajmowała się również myślistwem i w kuchni często wykorzystywano dziczyznę.

Kujawy

Region ten dzięki występującym lasom, jeziorom i żyznym ziemiom może pochwalić się zróżnicowaniem dań. Spotyka się tutaj wiele dań z ryb, grzybów i jagód. Tutaj mają własny przepis na staropolską zupę czarninę, którą nazywa się czarniną z golcami. Golce to kluski ziemniaczane, które dodaje się do zupy.