Kilka słów na temat mleka

Kilka słów na temat mleka

Mleko można znaleźć w lodówce każdego Polaka. W naszym przypadku używa się go przede wszystkim do przygotowywania kawy czy deserów. Z kolei młodsi domownicy jedzą mleko razem z płatkami śniadaniowymi. Całkiem sporo osób lubi od czasu do czasu wypić szklankę mleka. Jest ono bardzo zdrowe, ale warto dowiedzieć się jakie rodzaje można nabyć w sklepie i sięgnąć po te najzdrowsze.

W sklepach dostępne są mleka pasteryzowane, które posiadają różną zawartość tłuszczu. Należy je spożyć w ciągu kilku dni, dlatego wymagają przechowywania w lodówce. Jeśli w rodzinie mleko pije się codziennie bądź spożywa się je na śniadanie, taki rodzaj sprawdzi się najlepiej.

Dostępne jest też mleko UHT o różnej zawartości tłuszczu. Posiada kilkumiesięczny termin przydatności, jednakże zanim się go otworzy nie trzeba trzymać mleka w lodowce.

Ostatni rodzaj to mleko ESL. Charakteryzuje się długim okresem trwałości, co jest związane z wykonywaniem mikrofiltracji.  Proces ten daje możliwość pozbycia się zanieczyszczeń mikrobiologicznych oraz redukuje ilość bakterii. W dalszej kolejności  w trakcie procesów produkcji wykonuje się łagodną pasteryzację. Należy przechowywać go w lodówce i można spożywać przez kilka tygodni.

Jako ciekawostkę warto dodać, że w naszym kraju tylko w ciągu jednego roku wytwarza się przeszło 12 miliardów litrów mleka surowego.