Kuchnie świata. Jakiego jedzenia warto spróbować?

Kuchnie świata. Jakiego jedzenia warto spróbować?

Każdy z nas ma swoje ulubione potrawy, czy to w swojej ojczyźnie, czy w różnych zakątkach świata. Dobrze znane są nam kuchnie włoska, meksykańska, azjatycka, czy oczywiście polska, ale krajów z pysznym jedzeniem jest znacznie więcej.

Kuchnia gruzińska

Gruzińskie jedzenie to po prostu dobrze i tłusto, czyli potrawy, które nie należą do lekkostrawnych. Do najbardziej znanych potraw tej kuchni należą pierożki chinkali, które są nadziewane mięsem oraz nazywana gruzińską pizzą, chaczapuri podawana z sadzonym jajkiem i serem. Gruzja to również najstarszy winiarski region na świecie, więc i tego warto spróbować.

Kuchnia ukraińska

Jeśli ktoś smakuje się w kuchni polskiej, najpewniej polubi także ukraińską, a barszcz ukraiński i solankę nikomu nie trzeba przedstawiać. Będąc w Ukrainie, warto spróbować również derunów, czyli ukraińskich placków ziemniaczanych oraz kulisza, który jest kojarzony z Kozakami, a przyrządzany z owsa, mięsa i warzyw.

Kuchnia belgijska

Belgijskie frytki są często spotykane na festiwalach food truck, więc aby ich skosztować, nie trzeba nawet jechać do Belgii. Poza tym Belgia to czekolada czy gofry, ale w tym kraju można również zjeść dobrze przyrządzone owoce morza.

Kuchnia bałkańska

Na bałkańskich stołach króluje mięso. Popularnymi daniami w tej części Europy są pljeskavica, czyli kotlet z mięsa mielonego oraz ćevapćići, które w różnych bałkańskich krajach można spotkać pod innymi nazwami i na przykład w Albanii nazywane jest qofte, a Bośni i Chorwacji ćevapi.

Kuchnia estońska

Estonia znana jest z pysznych domowych deserów, a spotkamy je w każdej kawiarni, których w tym kraju jest bardzo dużo. Tam znajdziemy duży wybór drożdżówek między innymi z cynamonem, makiem, malinami, borówkami czy nawet ze szpinakiem i cebulą. Są też rolady czekoladowe z kremową śmietaną i owocami czy eklerki, które zwane są tuletasku.