Zioła, które warto mieć w swoim domu

Zioła, które warto mieć w swoim domu

Zioła i przyprawy w kuchni pozwalają uzyskać dania ze wszystkich stron świata. Nadają potrawom aromat oraz niepowtarzalny smak. Niektóre zioła wykazują działanie korzystne dla zdrowia. Warto mieć je w swojej kuchni, tworzyć ciekawe mieszanki i nadawać smak potrawom.

Jaką rolę mają suszone zioła?

Zioła oraz przyprawy mogą nie tylko odmienić oblicze kuchni, ale też są świetnym sposobem na poprawienie swojego zdrowia oraz samopoczucia. Suszone zioła, takie jak mięta pieprzowa, melisa lub pokrzywa służą do przyrządzanie naparów. Taka ziołowa herbatka nie tylko gasi pragnienie, ale też jest bardzo zdrowa dla układu pokarmowego oraz dostarcza organizmowi witamin i soli mineralnych. Z suszonych ziół przyrządza się także napary, którymi przemywa się rany lub pielęgnuje się skórę i włosy. Niektóre gatunki roślin charakteryzują się pięknym zapachem, który związany jest z występowaniem w ich składzie olejków eterycznych. Dobrym przykładem takiej rośliny jest lawenda. Substancje aromatyczne zawarte w lawendzie potęgują uczucie relaksu, wspomagają zasypianie. Z tego względu suszone kwiaty lawendy używane są do mieszanek zapachowych lub do aromatycznych kąpieli.

Jak wybierać zioła, na co zwrócić uwagę?

W swojej kuchni warto mieć wiele cennych przypraw oraz suszonych ziół. Podczas wyboru ziół powinno się wybierać produkty pochodzące ze sprawdzonych miejsc, najlepiej z organicznych upraw. Ekologiczne suszone zioła w swoim składzie nie zawierają żadnych sztucznych dodatków, pozyskuje się je z natury, gdzie nieużywane są żadne środki ochrony roślin. Dzięki temu uzyskuje się wartościowe zioła, co korzystnie wpływa na zdrowie. Przyprawy ziołowe, których używa się w kuchni w dużych ilościach — np. pietruszka, lubczyk lub koperek, lepiej kupować w dużych opakowaniach. Suszone zioła powinny być przechowywane w odpowiedni sposób, aby zachowały swoją świeżość oraz właściwości. Zaleca się trzymać je w słoikach lub w specjalnych opakowaniach foliowych, które można łatwo zamknąć i otworzyć.

Z jakich ziół wytwarza się zdrowe napary?

Ziołowe herbatki, które przyrządza się z suszonych ziół, są świetnym zamiennikiem dla herbaty oraz dla kawy. Nie tylko nawadniają organizm, ale też posiadają wiele cennych substancji, które korzystnie działają na układ pokarmowy np. melisa i mięta, lub na układ moczowy, jak np. pokrzywa. Herbatki nie zawierają kofeiny, dlatego można pić je o każdej porze dnia. Melisa wykazuje delikatne działanie uspokajające, a mięta ma odświeżające właściwości, dlatego można pić ją również na zimno.