Dieta bezmięsna – co warto suplementować?

Dieta bezmięsna – co warto suplementować?

Wiele osób myśli, że osoby, które nie jedzą mięsa nie mogą dobrze skomponować posiłków a w skutku będą miały wiele niedoborów. Nie jest to prawdą, ponieważ w diecie roślinnej znajdziemy wiele produktów, które mają w sobie potrzebne do zdrowia witaminy i minerały. Warto jednak wiedzieć, że istnieją takie substancje odżywcze, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę. Warto też przynajmniej raz na jakiś czas sprawdzić czy nie mamy niedoborów.

Witamina B12

Taką witaminę powinni suplementować wszyscy weganie i zdecydowana większość wegetarian. Znajduje się ona tylko w produktach odzwierzęcych. Jeśli więc nie spożywamy mięsa, ryb, mleka czy też jajek, to koniecznie powinniśmy udać się do apteki i zakupić witaminę B12 do suplementowania. Jej niedobór może prowadzić do długo utrzymującego się uczucia ciągłego zmęczenia, problemów w jamie ustnej, a nawet do problemów w poruszaniu się.

Nienasycone kwasy tłuszczowe

Przeważnie znajdują się w rybach i owocach morza, których wegetarianie zazwyczaj unikają. Co prawda zdrowe tłuszcze znajdują się w orzechach albo siemieniu lnianym, ale nie zawsze pamiętamy, żeby jeść ich na tyle dużo, aby to zapotrzebowanie spełnić. Na całe szczęście na rynku dostępne są kapsułki z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi.

Witamina D

To jest coś, co suplementować powinien w zasadzie każdy, nie tylko wegetarianie. Od dłuższego czasu coraz więcej słyszymy o złych skutkach niedoboru witaminy D. Niestety w sezonie jesienno-zimowym mamy jej naprawdę niewiele. Wpływa ona negatywnie nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na mięśnie i kości. Niektórzy zalecają suplementowanie jej nie tylko jesienią i zimą, ale w zasadzie cały rok.