Jak wygląda post przerywany i co warto o nim wiedzieć?
Ostatnimi czasy coraz częściej można usłyszeć o poście przerywanym. Podobno stosowanie go przez dłuższy okres może pozytywnie wpłynąć na sen, gospodarkę hormonalną i przyczynić się do zrzucenia kilku kilogramów. Na czym dokładnie polega post przerywany i kto powinien się nim zainteresować?
Jakie są rodzaje postu przerywanego?
Główną zasadą tego rodzaju diety jest zrobienie okna żywieniowego, w trakcie którego możemy jeść i uzupełnić dziennie zapotrzebowanie kaloryczne. Poza tym oknem nie możemy spożywać pokarmów, ani pić napoi, które mają kalorie. Post przerywany można podzielić na dwa rodzaje: TRF i ADF.
Post przerywany TRF
Jest to najczęściej spotykany post przerywany. Zasady są bardzo proste – należy wyznaczyć godziny, w których będziemy jeść i uznanie pozostałego czasu za post. Przeważnie spotyka się wymiar czasu 8/16. W ten sposób mamy 8h okno żywieniowe i 16h postu, na przykład w godzinach 10-18 możemy spożywać posiłki, a od 18 do 10 zachowujemy wstrzemięźliwość.
Post przerywany ADF
Jest to bardziej restrykcyjny rodzaj diety. Stosując go należy wyznaczyć 24h kiedy nie jemy wcale. Często jest to 24h raz w tygodniu, innym razem osoby będące na tej diecie robią taki post co 2 – 3 dni. Zdarzają się również modyfikacje tego systemu i dopuszczalne jest spożycie 25% dziennego zapotrzebowania kalorycznego.
Jakie efekty daje stosowanie postu przerywanego?
Badania pokazują, że osoby, które stosują post przerywany odczuwają polepszenie samopoczucia. Często w niedługim czasie po rozpoczęciu tej diety zauważalna jest redukcja masy ciała, a to dzięki poprawie metabolizmu. Dzięki regularności, jaką zakłada post przerywany można znacznie poprawić jakość snu. Warto jednak pamiętać, że na samym początku stosowania tego rodzaju diety organizm może odczuwać stres. Zaleca się więc zacząć od postu przerywanego w wymiarze czasu 10/14, a dopiero potem przejść na 8/16.