Kilka słów na temat wody

Kilka słów na temat wody

Bilans wodny odgrywa bardzo istotną rolę w naszym organizmie, gdyż nasze ciało składa się przede wszystkim właśnie z wody. W przypadku kobiet jest jej nieco mniej, gdyż organizm w ich organizmie występuje więcej tkanki tłuszczowej niż w przypadku mężczyzn.

Kiedy w organizmie zaczyna się odwodnienie (chodzi już o utratę 1,2 procent) człowiek zaczyna odczuwać negatywne skutki takiego stanu rzeczy.

Woda nie daje nam energii, jednakże nie możemy bez niej przeżyć nawet kilku dni. Bierze udział w reakcjach chemicznych, dzięki którym człowiek jest zdrowy psychicznie oraz fizycznie. Właściwa ilość wody w organizmie sprawia, że ciśnienie krwi utrzymuje się na właściwym poziomie. Woda dodatkowo dostarcza do komórek składniki odżywcze oraz jakże potrzebny tlen. Wpływa na regulację temperatury ciała oraz pozwala za pozbycie się szkodliwych substancji oraz toksyn z organizmu. Kiedy jest jej za dużo, organizm usuwa wodę z organizmu w postaci potu oraz moczu.

Woda umożliwia prawidłowe trawienie, wpływa również na pracę jelit oraz przyswaja składniki odżywcze. Dzięki niej następuje nawilżanie gałek ocznych. Sprawia, że nie zmagamy się z trudnościami w trakcie przełykania oraz żucia. Picie minimum dwóch litrów wody każdego dnia wpływa na przenoszenie dźwięków przez ucho środkowe oraz nawilża płuc, dzięki czemu możemy oddychać.

Najlepsze nawadnianie to picie wody niegazowanej, ale warto mieć na uwadze, że do płynów zalicza się również zupy, ciepłe napoje oraz soki.