Pomysły na walentynkowe desery
Historia walentynek
Walentynki mają swoich zwolenników i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że to święto, które ma na celu zwiększanie sprzedaży romantycznych gadżetów. Faktycznie w Stanach Zjednoczonych tego typu upominki pojawiają się na wystawach długo przed 14 lutego i tutaj komercjalizacja walentynek jest widoczna na każdym kroku, ale w rzeczywistości święto pochodzi z Europy i stanowi doskonały pretekst, aby spędzić ze sobą więcej czasu w miłej atmosferze.
W starożytnym Rzymie 14 lutego miała miejsce wigilia Luperkaliów, czyli święta ku czci Fauna, będącego bożkiem płodności. Hucznym zabawom towarzyszyło losowanie przez mężczyzn imion kobiet, z którymi tańczyli przez cały wieczór. Kto wie, ile z tych par spędziło ze sobą resztę życia. W V w. n.e. papież Gelazy zastąpił je świętem na cześć Walentego, patrona miłości i chorób umysłowych oraz nerwowych. Jego historia wiąże się z zakazem wprowadzonym przez Klaudiusza II Gockiego dotyczącym zawierania przez mężczyzn związków małżeńskich. Rzymski cesarz chciał w ten sposób nakłonić mężczyzn do brania udziału w wojnach. Walenty potajemnie udzielał ślubów. Na dodatek zakochał się w niewidomej córce strażnika, która za jego sprawą odzyskała wzrok. Wzburzony cesarz kazał go stracić.
Jak widać, nawet dzieje świętych są owiane nutą romantyzmu. Zwyczaj obchodzenia święta zakochanych rozprzestrzeniał się po Europie. Brytyjczycy i Francuzi rozpowszechnili wysyłanie listów miłosnych, których waga była podkreślona bogatymi zdobieniami. Walentynki w Polsce pojawiły się dopiero w latach 90. XX w. Dziś we Wrocławiu, a także w Krakowie, w ten dzień przybywa na mostach kłódek symbolizujących miłość dwojga ludzi. Zwyczaj pochodzi z Czech, gdzie zakochani wieszają kłódki na słynnym moście Karola. Obdarowywanie różami, czekoladkami czy zapraszanie na kolację stało się tradycją. Przekonaj się, co przygotować na deser, aby oczarować ukochaną osobę.
Smak czekolady w niecodziennym wydaniu
Czekolada jest jednym z najsłynniejszych i najsmaczniejszych afrodyzjaków, dlatego w deserze walentynkowym zawsze jest dla niej miejsce. Jeżeli nie chcesz kupować bombonierki, lecz wolisz samodzielnie coś przygotować, tutaj znajdziesz oryginalny przepis: https://uwielbiam.pl/przepis/banoffee-czekoladowe. Ciasto czekoladowe jest smaczne, ale czekoladowo-bananowa poezja na długo zostanie w pamięci.
Bułeczki ze słodkim sercem
Nie tylko pączki mogą być wypełnione dżemem lub konfiturą. Na walentynki świetnym pomysłem są drożdżowe bułeczki w kształcie serca. Zajrzyj na stronę https://uwielbiam.pl/przepis/buleczki, a przekonasz się, że ich wykonanie nie jest wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Nadzienie z dżemu truskawkowego lubią prawie wszyscy, a jeżeli dobrze znasz upodobania smakowe partnerki lub partnera, możesz je dowolnie zamienić. Może to być dżem porzeczkowy, morelowy albo konfitura z róży.
Deser kokosowy z niespodzianką
14 lutego to czas, gdy za oknem jeszcze jest zimno. Niektórzy zaczynają tęsknić za latem i jego zapachami. W walentynki możesz przenieść się na chwilę z drugą osobą do tropikalnego raju. Smak oraz aromat kokosa przywodzi na myśl egzotyczne wyspy i błogi relaks. Skorzystaj z następującego przepisu: https://uwielbiam.pl/przepis/deser-kokosowo-truskawkowy, a atmosfera z pewnością zrobi się gorąca. W truskawkowej galaretce również odnajdziecie smak wakacji, a motyw serca w święto zakochanych jest zawsze pożądany.
Sernik w wersji romantycznej
Czerwień to kolor miłości, dlatego zamień zwykły sernik na wykwintny i aksamitny deser właśnie w tym kolorze. Wilgotna, a przy tym delikatna struktura ciasta z przepisu https://uwielbiam.pl/przepis/sernik-red-velvet oczaruje każdego, kto uwielbia serowe wypieki. Zadbaj o dekoracyjne wykończenie z bitej śmietany, a wieczór na pewno będzie udany.