Jak wyczyścić patelnię z powłoką nieprzywierającą bez jej niszczenia?

Jak wyczyścić patelnię z powłoką nieprzywierającą bez jej niszczenia?

Patelnie nieprzywierające mają wiele zalet, m.in. pozwalają na smażenie przy redukcji wykorzystywanego tłuszczu. Niemniej nie oznacza to, że nie należy odpowiednio jej pielęgnować. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na takie czyszczenie takiego naczynia, które jednocześnie nie doprowadzi do jego uszkodzenia.

Unikaj zmywarki!

Wiemy: mycie ręczne jest trochę kłopotliwe. Jednakże warto poświęcić kilka dodatkowych sekund na to, aby je wykonać.

Zawsze czytaj instrukcje i zalecenia producenta, ponieważ wiele patelni z powłoką zapobiegającą przywieraniu jest wykonanych z różnych materiałów. Żaden z nich jednak w dłuższej perspektywie nie poradzi sobie, gdy zbyt często przebywa w zmywarce. Wytrzymują znacznie dłużej, gdy są czyszczone ręcznie.

Śliska powłoka, która ułatwia wysuwanie się smażonych potraw, może się szybciej niszczeć pod wpływem wysokiej temperatury i trudnych warunków, w jakich funkcjonuje zmywarka właśnie.

Natychmiast umyj powłokę gorącą wodą z mydłem

Założenie jest proste. Jeśli natychmiast wyczyścisz patelnię po smażeniu, to natychmiast usuniesz większość znajdujących się na niej zanieczyszczeń. Nieprzywierająca powierzchnia, która zapobiega przywieraniu większości jedzenia, powstrzyma również większość brudu przy odpowiednio szybkiej reakcji. Użyj delikatnego mydła do naczyń, obmyj całą patelnię od wewnątrz i na zewnątrz mydłem, wodą i ściereczką z mikrofibry.

Ugotowany brud usuń sodą oczyszczoną

Jako alternatywę dla ostrych domowych środków czyszczących, które zawierają kwasy powodujące korozję, wypróbuj całkowicie naturalną opcję. Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą lub oliwą z oliwek, aż uzyska konsystencję pasty do zębów. Świetnie sprawdza się jako ekologiczna opcja czyszczenia nawet w przypadku występowania ugotowanego/usmażonego brudu, który w żaden inny sposób nie chce ustąpić.

Spróbuj „koktajlu oczyszczającego”

Nie wiesz, czym jest „koktajl oczyszczający”? To połączenie bez problemu w szybki sposób poradzi sobie z bardziej przywierającym brudem. Kroki do jego stworzenia są następujące:

  1. Dodaj ½ szklanki octu i 1 ½ szklanki wody na patelnię.

  2. Gotuj na średnim ogniu przez 5 do 10 minut.

  3. Poczekaj, aż „koktajl” ostygnie.

  4. Umyj patelnię ciepłą wodą, delikatnym płynem do naczyń i przemyj ściereczką z mikrofibry.

Użyj oleju

Praktycznie każda patelnia funkcjonuje lepiej dzięki procesowi sezonowania. W tym konkretnym przypadku nie musisz jej sezonować, ale wcieranie oleju przed i po użyciu patelni zapobiegającej przywieraniu może pomóc w ochronie powierzchni. Spokojnie wystarczy pół łyżki stołowej.

Podsumowanie

Patelnia z nieprzywierającą powłoką rządzi się swoimi sprawami i każdy jej użytkownik powinien zdawać sobie z tego sprawę. Oczywiście zakładając, że temu faktycznie zależy na tym, aby używać jej długo i bez żadnych problemów. W innym przypadku ta dość szybko się zużyje i dla bezpieczeństwa oraz efektu trzeba będzie wyposażyć się w nową. Po co jednak płacić drugi raz za przedmiot, o który po prostu można było pierwotnie dbać?