Jakie właściwości ma miód i co zrobić, żeby je w pełni zachować?
Często spotyka się stwierdzenie, że lepiej słodzić miodem, niż cukrem. W okresie zimowym niezwykle popularna staje się herbata z miodem i cytryną, która podobno jest naturalnym lekiem. Czy miód zawsze jest dobrym rozwiązaniem? O czym należy pamiętać, żeby nie stracił on swoich cennych właściwości?
Składniki odżywcze miodu
Miód jest źródłem mikroelementów i witamin. Znajdziemy w nim między innymi potas, wapń, magnez, żelazo i fosfor. Jeśli chodzi o witaminy to w miodzie jest witamina A, B1, B2, B6 i B12. Znajduje się w nim także kwas foliowy, pantotenowy i biotyna. Dzięki swoim właściwościom działa bakteriobójczo i jest wykorzystywany w kosmetykach. W sklepach możemy znaleźć miód lipowy, gryczany, wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy i jeszcze kilka innych rodzajów. Każdy z nich charakteryzuje się trochę innym smakiem i dlatego każdy powinien znaleźć dla siebie rodzaj, który mu najbardziej smakuje.
Kiedy warto sięgnąć po miód?
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale miód jest świetny na kaca, ponieważ neutralizuje skutki spożywania alkoholu. Po ten produkt powinniśmy sięgnąć także kiedy męczy nas kaszel. Miód wzmacnia też odporność naszego organizmu i przyspiesza jego regenerację. Coraz częściej możemy znaleźć kosmetyki z jego dodatkiem. Dzieje się tak, ponieważ nawilża i rozjaśnia skórę. Na koniec warto wspomnieć, że miód przyspiesza gojenie się ran, dlatego warto go nałożyć na oparzenia albo rany, które ropieją.
Jak korzystać z miodu, żeby nie tracił właściwości?
Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ dużo osób dodaje go do gorącej herbaty, co nie jest najlepszym pomysłem. Enzymy, które są w miodzie, ulatniają się pod wpływem gorących temperatur. Nie powinno się dodawać go do napojów, które mają więcej niż 45 stopni. Jeśli korzystamy z niego w ten sposób to staje się on po prostu cukrem, na dodatek o wiele bardziej kalorycznym.