Dieta Fodmap – Twoja specjalistyczna dieta

Dieta Fodmap – Twoja specjalistyczna dieta

Dieta fodmap to dieta dedykowana osobom chorującym m.in na celiakię. Polega na wyeliminowaniu ze stylu żywieniowego tych składników, które obciążają nasz układ pokarmowy.

Nie służą Ci płatki śniadaniowe pszenne, a po mleku dręczą Cię dolegliwości żołądkowe? Chcesz zmienić w sposób skuteczny i zdrowy swoje nawyki żywieniowe? Zajrzyj do poniższego artykułu.

1. Dieta o niskiej zawartości fodmap

2. Pieczywo bezglutenowe to nie wszystko

Dieta o niskiej zawartości fodmap

Czym tak naprawdę jest dieta fodmap?

Fobmap to akronim angielski, w który zawierają się oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy oraz poliole. Są to związku chemiczne, które należy unikać lub przynajmniej w znacznym stopniu ograniczać kiedy chorujemy na celiakię. Właśnie na tej zasadzie bazuje dieta low fodmap.

Nawet jeżeli jesteśmy w pełni zdrowi i nie dotknęła nas żadna chorobę układu pokarmowego powinniśmy ograniczyć, przynajmniej częściowo, produkty fodmap. Nie mamy potrzeby obciążać nadmiernie swojego organizmu, który i tak codziennie musi ponosić duży wysiłek by utrzymywać nas w zdrowiu.

Powyższe składniki chemiczne powodują szybką fermentację krótkołańcuchowych cukrów doprowadzając do biegunek, wzdęć oraz powodując bóle brzucha. Sacharydy oraz poliole znajdują się m.in w laktozie, czosnku, cebuli, słodzikach, roślinach strączkowych oraz słodyczach zawierających syrop glukozowo-fruktozowy.

Naukowcy zauważyli, że dieta low fodmap pozytywnie wpływa na pacjenta podczas procesu leczenia celiakii oraz innych zaburzeń układu trawiennego np. łagodzi objawy występujące z zespołem jelita drażliwego.

Celiakia, jak każda choroba, nie powinna być bagatelizowana i musimy pamiętać, że każdy organizm może indywidualnie zareagować. Dlatego wdrożone zostają 3 etapy diety fodmap:

  • wyeliminowanie lub zastąpienie produktów wysokiej zawartości fodmap
  • stopniowe wdrażanie produktów bogatych w cukry
  • personalizacja diety

Każda z części cyklu ma określony czas i odbywa się pod czujnym okiem dietetyka, który sprawdza jak nasz organizm reaguje na zmiany.

Pieczywo bezglutenowe to nie wszystko

W diecie fodmap pokażemy jak skutecznie zastąpić produkty mleczne oraz pieczywo pszenne. Osobą niezaznajomionym z tematem wydaje się, że ktoś kto musi odrzucić z diety cukry oraz produkty zawierające gluten jest pozostawiony z bardzo małą możliwością smacznych dań. Nic bardziej mylnego!

Makaron bezglutenowy może zastąpić produkty pszenne. Mimo, że jest twardszy doskonale odnajduje się w towarzystwie sosów. Jeżeli lubujesz się w produktach mlecznych, ale odczuwasz po ich spożyciu skutki uboczne spróbuj jak przypasuje Ci mleko migdałowe. Jest słodkie, a jego specyficzny smak będzie pasował do kawy lub naleśników. Alternatywą może być mleko ryżowe. W swoich daniach stosuj owoce suszone, orzechy włoskie lub pestki dyni.

Zasady diety fodmap oprzyj o systematyczności i wdrażaj je etapowo. Nie chodzi by były to zasady restrykcyjnej diety, która zakazuje wszystkiego co słodkie i smaczne. Naucz się jedynie zastępować składniki lepszymi zamiennikami. Syrop klonowy w zamian za biały cukier, masło orzechowe zamiast czekoladowego, a jako zdrowe przekąski orzechy pekan lub orzechy makadamia. Są to produkty bogate w wartości odżywcze, które przyczynią się do polepszenia kondycji Twojego organizmu.

Jeżeli chcesz poznać więcej przydatnych informacji jak jeść zdrowo, koniecznie zajrzyj na stronę https://zdrowamicha.pl/pl/blog.html. Znajdziesz tam m.in porady jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis w diecie low fodmap, odpowiedzi na pytania jak zastąpić produkty pszenne lub jak chronić się od wystąpienia niedoborów wapnia.