Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Uwielbiasz gotować, jednak twoje dziecko niechętnie zasiada do stołu? Jest to problem, z którym boryka się wielu rodziców. Ważne jest, aby spożywanie posiłków nie było przymusem. Powinno ono wywoływać wyłącznie pozytywne emocje. Czasami wystarczy odrobina kreatywności, aby skłonić malca do sięgnięcia po widelec. Ważne jest to, aby być konsekwentnym i cierpliwym. Początki bywają trudne, jednak nie można osiągnąć pożądanych efektów, jeśli poddajemy się już na samym starcie. Potrzebujesz kilku sprawdzonych porad? Znajdziesz je poniżej!

1. Nowe plus znane

Jeśli twoje dziecko uwielbia keczup, masło orzechowe lub sos czosnkowy, to spróbuj to wykorzystać podczas przygotowywania posiłków. W jaki sposób? Łączenie znanych produktów spożywczych z czymś nowym zwiększa prawdopodobieństwo tego, że malec zdecyduje się skosztować potrawę. Czasami warto pozwolić na niekonwencjonalne połączenia, które mogą przypaść do gustu kilkulatkowi. Nie każdy jest pozytywnie nastawiony do eksperymentowania, jednak nie oznacza to braku możliwości urozmaicenia menu.

2. Cukier

Nie od dziś wiadomo, że wiele dzieci uwielbia słodkie smaki. Nadużywanie cukru nigdy nie jest rozsądnym posunięciem, jednak może on okazać się pomocny. Posłodzony sok z grejpfruta, owoce, a nawet warzywa mogą skłonić malca do pierwszego kęsa. Oczywiście wraz z upływem czasu należy zmniejszać ilość cukru.

3. Rozcieńczanie soków

Szkrab niechętnie pije wodę? Dobrze jest uczyć nawyku stopniowo. Jednym ze sposobów jest rozcieńczanie soków owocowych. Początkowo można zastosować proporcję 3/4 soku oraz 1/4 wody. Następnie należy je zmieniać, aż do momentu, gdy pociecha w stu procentach zaakceptuje czystą wodę. Optymalne nawodnienie organizmu to absolutna podstawa!

4. Zmiana konsystencji

Bywa tak, że zmiana konsystencji posiłku zmienia wszystko. Pokrojone warzywa i owoce nie leżą w kręgu zainteresowań malucha? Warto spróbować przygotować koktajl lub mus. Zdrowe zupy sprawiają, że dziecko odmawia zjedzenia obiadu? Fantastyczną opcją wydają się być zupy krem, które „ukrywają” w sobie brokuły, szparagi czy też marchew.

5. Forma podania

Dzieci zwracają dużą uwagę na to, jak zostało podane danie. W sieci można znaleźć mnóstwo inspiracji. Kanapki w kształcie misiów, omlety-serca, naleśniki gwiazdki…Możliwości są niemal nieograniczone, więc wszystko zależy od kreatywności. Może okazać się, że maluch chętnie pomaga w kuchni. Samodzielnie wykonany posiłek zawsze smakuje lepiej! Wspólne gotowanie to dla kilkulatka prawdziwa frajda.