Cukier – niezastąpiony składnik w gotowaniu i pieczeniu

Cukier – niezastąpiony składnik w gotowaniu i pieczeniu

Praktycznie każdy z nas korzysta na co dzień z cukru. Służy nam jako dodatek do napojów typu kawa lub herbata, do ciast, czy nawet do różnorodnych dań. Podczas wyboru pamiętajmy o tym, że istnieją różnorodne opakowania i pojemności, dzięki czemu doskonale dopasujemy produkt do swoich oczekiwań. Jaki rodzaj cukru jest najczęściej kupowany? Co warto wiedzieć o tym produkcie spożywczym?

Różne postacie cukru

Nie od dziś wiadomo, że cukier występuje na rynku w wielu różnych postaciach. Najczęściej sięgamy po czystą postać sacharozy krystalicznej, odznaczający się słodkim smakiem. Poza tym można postawić na:

  • Cukier puder
  • Cukier drobny
  • Cukier gruboziarnisty
  • Cukier w kostkach

Znacznie rzadziej stosujemy cukier w głowach lub cukier lodowy. Ten drugi wyróżnia się dużymi kryształami, przyjmującymi formę nieoszlifowanych kamieni szlachetnych! Znajduje zastosowanie między innymi podczas dekoracji ciastek i ciast.

Jakie opakowanie cukru wybrać?

Standardowo oferowany jest cukier konfekcjonowany w torebkach o wadze 1 kilograma lub mniejszych. Takie ilości są idealne w zastosowaniu domowym i w niewielkich zakładach cukierniczych. Z kolei przy większych potrzebach postawmy na 25-kilogramowe opakowania, które są nieocenione podczas produkcji czekolady, dużej ilości ciast i słodyczy. Gdy mamy miejsce do przechowywania cukru, możemy bez problemy stawiać na spore zapasy. Biały cukier bowiem nie traci smaku i nadaje się do spożycia przez wiele kolejnych lat.

Ciekawe barwy cukru

Jak wiadomo, największym uznaniem cieszy się biały cukier. Nie zapominajmy jednak o tym, że do dyspozycji mamy także unikalne odcienie brązu! Wśród nich znajdziemy cukier buraczany nierafinowany lub produkowany z soku z trzciny cukrowej. Jak uzyskiwana jest taka barwa? Spore znaczenie mają tutaj naturalne domieszki – cukier buraczany ma w składzie sacharozę i melasę, jednocześnie dostarcza też organizmowi cenne składniki (wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor). Kolejną odmianą o ciemniejszym kolorze jest cukier kandyzowany, który zawiera jedynie czystą sacharozę.