Dieta przy Hashimoto – jak powinna wyglądać i na co zwrócić uwagę?
Hashimoto jest chorobą tarczycy, która długo może rozwijać się bez żadnych objawów. Jedną z ważniejszych czynności, które warto wykonać chorując na Hashimoto jest stosowanie odpowiedniej diety, która będzie wyciszać reakcje zapalne, a w konsekwencji chorobę będziemy przechodzić łagodniej. Jak powinny odżywiać się osoby z Hashimoto?
Podstawowe zasady diety
Dosyć często choroba Hashimoto powoduje otyłość, dlatego istotne jest ustalenie diety redukcyjnej. Nie można jednak spożywać bardzo niskiej ilości kalorii, ponieważ może to spowodować spowolnienie wydzielania hormonów tarczycy. W konsekwencji efekt będzie całkowicie odwrotny od zamierzonego i zamiast chudnąć będziemy jeszcze bardziej tyć.
Drugim ważnym elementem diety jest regularne spożywanie posiłków, ponieważ wpływa to bardzo pozytywnie na przemianę materii. Warto również nie jeść kolacji później niż 2-3 godziny przed snem.
Osoby, które chorują na Hashimoto powinny zwracać uwagę na indeks glikemiczny i decydować się na produkty z niskim współczynnikiem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ chorobie często towarzyszy insulinooporność.
Jakie produkty powinno się wykluczyć?
Bardzo ważne jest, żeby z diety wykluczyć napoje gazowane i ograniczyć do minimum spożywanie alkoholu. Warto również sięgać po produkty niskotłuszczowe zamiast sera żółtego i tłustych twarogów. Wybierając mięso lepiej postawić na indyka, królika i kurczaka, a nie na baraninę albo wieprzowinę. Główna zasada jest taka, że tłuszcze, które pojawiają się w diecie powinny pochodzić z ryb, olejów rafinowanych oraz nasion i orzechów. Osoby chorujące na Hashimoto powinny pamiętać o jedzeniu przynajmniej 0,5 kg warzyw i owoców dziennie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jest to główne źródło błonnika, który w tej diecie jest niezbędny.